Rezultatele concursului „Filipiada – 2021”

PREMIANȚII  FESTIVALULUI  CREAȚIEI  IULIENE  FILIPIADA – 2021 (finala)

1. Campania de promovare a cărții  iuliene ”Cărțile pe față” (28 participanți)

Locul I – Donu Valeria, cl.XII, LT „M.Eminescu”, cititoarea BPR „Iulian Filip” – cu cartea „Iulian Filip. Balanța  vărsătorului, vederea mergătorului” bibliografie deM.Harjevschi, impact – 3974, interacțiuni 209

Locul II – Cebotari Stas – cl. XII, LT „M.Eminescu” –cu cartea„Bibliografie ÎMI PARE BINE SĂ ȘTIU CĂ AI VREA SĂ MĂ ȘTII ”.Impact – 697, interacțiuni – 48

Locul III – Borziac Lidia   – cititoarea BPR „Iulian Filip” Drochia  – cu cartea ”Pentru întâlnirea cu tine” impact – 369, interacțiuni – 42

Mențiune:

Babuci    Veaceslav – „Care-s sălbaticii?” Impact – 254, interacțiuni – 31

Horodiște Ana – „Fir întins” Impact – 247, interacțiuni-32

2.  „CEL MAI BUN POVESTAȘ/DECLAMATOR (PENTRU COPII) – 42 participanți

Preșcolari:

Locul I – Floare Fabiana, 5 ani, Sofia – „Dina  Gospodina”

Locul II – Tîrnovschi Evelina, 4 ani, Nicoreni – „Flori pentru mama”

Locul III – Bărbuță Oliviu – Vicențiu, 5 ani, Sofia – „Țără, țărișoara mea”

Claseleprimare:

Locul I – Balanov Maria,cl.III-a, Liceul RusPlăcințele cu mărar

Locul II – Grădinari Roberta, cl.IV-a, BP Mîndîc – „Drumul la bibliotecă”

Roman Gabriela, BP s.Fîntînița ”Bravii mergători spre carte”

Locul III – Poștaru Maria,11 ani, Dominteni – „Cea mai lungă noapte”

Arcariev Samira, cl.IV, Gimnaziul ”N.Testemițanu” s. Ochiul Alb – ”Au vrut melcii să se bată”

Clase  gimnaziale:

Locul I – Gîscă Laura, gimnaziul „Viorel Cantemir”, Sofia –„Aici e țara mea”

Locul II – Ceban Ilona,cl.V-a, gimnaziul „Dumitru Roman”,s. Drochia, BP s. Drochia – „Au vrut melcii să se bată”

Edu Ana, gimnaziul „Viorel Cantemir”, s. Sofia – „Șansele biografiei”

Berezovschi Amaria, LT ”Ștefan cel Mare” – „Preț”

Locul III –Nazarova Farista, s.Sofia – ”Ca acasă”

Buimistru Andreea, IP Gimnaziul ”ViorelCantemir” s.Sofia ”Lacrima din glastră”

Clase Liceale

Locul I – Marcoci Lavinia, cl.XII, „B.P.Hasdeu” –„Prutule, râu de hotar”

Locul II – Guțu Teodora, cl.XII, „B.P.Hasdeu” –„Gânduri între cărți luminoase”

Bărghieri Marinela, cl XII  LT ”B.P.Hașdeu” – Sonetul prietenilor

Locul III – Cojocaru Andrea, LT „Ștefancel Mare” – „Urare de pahar”

„CEL MAI BUN POVESTAȘ/DECLAMATOR”(Adulți)

Locul I – Lefter Marina, profesor, cititoare BPR „Iulian Filip” – Sonetul

așteptătorului

Locul II – Scutelnic Ion – regizor,beneficiarul BPR „Iulian Filip” Drochia

Locul III – Vieru Sofia, beneficiara BPR „Iulian Filip” –Amintirile copiilor

Tamara Rotari, BP Șuri– ”Ultima lună de toamnă”

3.CONCURSUL „CEL MAI ORIGINAL DESEN, DUPĂ OPERELE IULIENE”

 55participanți

Categoria cu profil în arte plastice:

Locul I – Schițco Mihaela Gimnaziul ”Viorel Cantemir” s.Sofia–”Atât de

mult îmi place să mă grăbesc acasă”

Locul II – Manea Nichita ”Revenirea păsărilor”

Burlac Victoria ”Floarea soarelui”

Gheniță  Sorina ”Plăcințele cu mărar”

Mutruc Andreea, IPGimnazul ”Viorel Cantemir”Sofia -”Poetul cu frunza lui”

Saraceva Kira ”Au vrut melcii să se bată”

Locul III – Smîntînă Victoria ”Paznicul”

Gîrtopan Magdalena ”Acasă”

Topală Beatrise ”Dina gospodina”

Bejenari Andreea ”Devenirea cititorului”

Cebotari Victoria ”Acasă”

Categoria fără profil în arte plastice

Locul I – Ionela Scorpan, s.Nicoreni –  ”Doina” și”Ajutorul mamei”

Locul II –Focșa Lia ,BP Mîndîc – Plăcințele cu mărar, Gospodina Dina

Gheorghelaș Maria, BP s.Drochia – ”Miorița”

Locul III – Furtună Patricia, BP Șuri  -Gospodina Dina

4.CONCURSUL „PREZENTAREA UNUI PERSONAJ DIN CREAȚIA IULIANĂ”

Locul I – Bărbuță Oliviu-Vincențiu, 5 ani, BP Sofia–MORARUL

( ”Plăcințele cu mărar”)

Locul II – Stati Nicolina – gimnaziul „D.Roman”, s. Drochia –

 POȘTAȘUL(”Mâini dibace,dați-mi pace”)

Codreanu Vasile Matei (filiala copii Pelinia) – Racul

Borș Andreea (Pelinia) – Broasca

Premiu special pentru cea mai original prezentare a personajului:

Gîrbu Patricia, cl. IV-a, Ochiul Alb – „Dina Gospodina”

5.   FAMILY  TIME  (prezentare versiune online a unei seri de

lectură cu părinți, bunici și pici)

locul I – Familia Prodan, beneficiarii BPR ”Iulian Filip”

locul II – familia Ababei, beneficiarii BPR ”Iulian Filip”

locul III – familia Vovc,  beneficiarii bibliotecii pentru copii Drochia

6.CONCURSUL MUZICAL :„POEZIA IULIANĂ, ÎN A MUZICII NĂFRAMĂ

Categoria:copii, adolescenți

Locul I – Recean Bianca, BP Mîndăc„Cad flori de tei” – muzica – C. Rusnac

( record vizualizări – peste 6500!)

Locul II – duetul Rostovschi Alexandru, Cruc Valeria –HăsnășeniiMari  –

”La Sofia”, muzica Mircea Guțu

Locul III – Ratnicov Olga, cl.IX_a, gimnaziul „Viorel Cantemir”, Sofia –

             ”La Sofia”, muzica Tudor Paterău

Premii speciale pentru diferență și originalitate:

Cristina Bațura   – Pînzaru, or. Drochia – „Ascultă cum cântă cucul”

Victor Cemortan, Aramă Alina, or. Drochia – „La Sofia”, muzica M.Guțu

Grozav Laura , or. Drochia – „Cad flori de tei”, muzica C. Rusnac

7.CONCURS DRAMATURGIE (scenetă/piesă după opera iuliană)

Locul I –Tulbure Eugeniu și Istrati Damian cl. IV-a, IP Gimnaziul „ Viorel Cantemir” Sofia-  Piesa „TândalășiPăcală”

Locul II – BP s.Drochia ”Vânătorul și vânatul” Gimnaziul s.Țarigrad

                  ”Ora omului ocupat”, Năsturelul”, ”Mărul”, ”Întârziatul”

Locul III –BP Mîndîc, Bucur Emanuil, Guzun Victoria, Focşa Cristina, Recean Victoria, Rădiţă Iuliana, Mîndîc – „Spicul și prietenii lui”

8.CONCURSUL FILMULUI  DE PROMOVARE A CREAȚIEI IULIENE

Locul I – Gimnaziul „Viorel Cantemir”, Sofia – ’’Îmi pare bine să ştiu că ai vrea să mă ştii!’

Locul II – Bărbuță Olivia, BP Sofia – „Iulian Filip- poet al plaiului sofian”

Cebotari Stas, LT „M.Eminescu” – Iulian Filip

BP s.Drochia ”Pom cu rădăcina visătoare”

Locul III –Ghliesco Daniel, LT Pelinia ”Iulian Filip”

BP Hăsnășenii Mari – ”Iulian Filip – călător pe aleile artei”

Premii speciale pentru cea mai originală prezentare:

Cantemir Dinu – Filmul „Galerie de pictură și grafică”.

BPR „Iulian Filip” Drochia – „Cartea bună lume adună”

9.PROGRAM ETNO-FOLCLORIC „DE LA FILIP ADUNATE….”

Ansamblul Vocal,,Codruleț”,Conducatori : Stati Valeriu, Melnic Gheorghe

– ,,Pe un deal, pe-un delușor” din piesa ,,Moara cu plăcinte”

10.CONCURSUL „GALERIA CU MINUNI”(LUCRĂRI HAND MADE)

Categoria adulți:

Locul I – Panico Ana,s. Sofia -Morarul, tâlharul, mușchetarul din „Plăcințele cu mărar” și Cenușar Voinicu și Cenușăreasa mireasa, Dina Gospodina

Locul II – Rusu Veronica, Pelinia – „Copăcel, copăcel”și ”Paznicul”

Categoria copii:

Locul I – Schițco Mihaela, cl.VI-a, gimnaziul „Viorel Cantemir”, Sofia

Înconjurată m-ii casa de pomi, pe rādācina lor casa mi-i…”

Locul II – IP gimnaziul ”Viorel Cantemir”s.Sofia ”Mâini dibace” – ”Moara”

Locul III – Ghilesco Mădălina, s.Pelinia – ”Pasărea mit”

Ojerelcov Svetlana, Sofia – MOARA din „Plăcințele cu mărar”

11.CONCURSUL „CREAȚIE PROPRIE, CONSACRATĂ LUI IULIAN FILIP”

Premiu special pentru impact și vizualizări:

Panico Ana, Sofia –„Fântânarul poeziei noastre”, „Declarație poetului”

Premiu special pentru originalitate:

Conea Tamara, Țarigrad – „Destinul poetului”

TROFEUL  FESTIVALULUI ”FILIPIADA-2021” – Biblioteca publică Sofia

admin

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *