Filipiada

Nu din alte considerente mă opresc la orice fântână.

Nu din altă pricină la orice izvor m-am plecat.

M-am născut din părinți temerari.

Dintr-o secetă, eu, sortitul, pururi să fiu însetat.

Însetat de frumusețea și vraja cuvântului matern, Iulian Filip, de-a lungul vieții, ne încântă cu roua limpede a graiului nostru străbun, cu povești ce miros a pâine caldă și a busuioc de sărbătoare, cu versuri ce alină și răscolesc deopotrivă, cu puterea de a transforma clipa în legendă, cu darul de a deschide uși tainice către copilărie, către satul de altădată, către rădăcini.

Atunci când lumina cuvântului se împletește cu bucuria recunoașterii, Filipiada devine mai mult decât un festival. Participanții aduc cu sine o fărâmă de suflet, o poveste, un gând transformat în vers sau culoare, într-o lume în care literatura este o artă, o sursă de inspirație pentru comunitatea noastră. Fiecare lucrare, fiecare poezie recitată, fiecare desen sau eseu este o mărturie, că moștenirea culturală nu se pierde, ci se reînnoiește cu fiecare generație.

Așa cum spunea însuși Iulian Filip: „Literatura este puntea între trecut și viitor, între generații și comunități.” Sub semnul inspirației purtate de opera lui Iulian Filip, a fost lansat festivalul – concurs „Filipiada”, care include 8 concursuri distincte, ce reunesc participanți talentați din republică.

Asemenea unui izvor nesecat, Filipiada inspiră noi și noi talente dând naștere unui dialog continuu între generații în care tradiția și inovația se împletesc, iar spiritul comunității renaște odată cu fiecare suflare artistică.

Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *