Rezultatele Festivalului zonal al creației iuliene „Filipiada” – 2022.

Dragi participanți la Festivalul creației iuliene ”FILIPIADA”, ediția a II-a zonală! Comisia de jurizare are deosebita plăcere de a vă aduce la cunoștință, că în rezultatul evaluării, a reușit să desemneze cele mai relevante prezentări, conform criteriilor de apreciere din Regulamentul festivalului. În cadrul festivalului au fost lansate 9 concursuri, în cadrul cărora au fost înregistrați peste 400 de participanți, din raioanele Drochia, Edineț, Glodeni, Fălești, Soroca, Sângerei și Ștefan Vodă, căror le aducem sincere mulțumiri, pentru implicare și participre activă, contribuție notorie în promovarea creației scriitorului Iulian Filip – protagonistul evenimentului, dar și promovarea scriitorilor băștinași din zona de nord a țării – o intrigă paralelă cu opera iuliană, la inițiativa maestrului Iulian Filip. Au fost nominațizati 192 căștigători, pentru locul I,II și III, dar și mențiuni(64), pentru participare activă în cadrul festivalului. Vă prezentăm rezultatele mult așteptate!

1.În cadrul Campaniei de promovare a cărții iuliene ”Cărțile pe față”, au fost apreciate cele mai relevante prezentări ale cărții iuliene, cu mesaje motivaționale și îndemn la lectură:

Pentru categoria copii și adolescenți, au fost apreciați:

Tarnovschi Evelina și Adelina (5 și 2 ani, s.Nicoreni), cartea ”La ce bun pe lume floarea?”

Calistru Cristina (7 ani,,s.Șuri), cartea ”Din neamul lui Păcală”Bărbuță

Oliviu-Vicențiu (6 ani, s. Sofia), cartea ”Pâine de la iepure”

Mădălina Țurcanu (12 ani, or. Drochia), cartea ”Unde v-ați pierdut, ștrengari?”

Adelina și Arteom Bujor (s. Mîndîc), cartea ”Plăcințele cu mărar” și pe verso ”Nucul cu o singură nucă”

Cebotari Ecaterina (7 ani,s. Mîndîc), cartea ”Puținul meu. Urmele frumoase”

Focșa Emanuil (11 ani, s.Mîndîc), cartea ”Moara cu plăcinte”

Focșa Cristina (9 ani,s|:Mîndîc), cartea ”Urmele mele frumoase”

Ciumeica Andriana (LT ”M.Eminescu, Drochia), cartea ”Luna-i una”

Pentru categoria maturi:

Vitalie Zagaevschi, beneficiar BPR ”Iulian Filip”, Drochia, cartea ”Luna-i una”

Marina Lefter, beneficiar BPR ”Iulian Filip” Drochia, cartea ”Forme fixe și libertăți”

Stanislav Cebotari, LT ”M.Eminescu”, cartea ”Îmi pare bine să știu, că vrei să mă știi”

Angela Cațer, beneficiar BPR ”Iulian Filip” Drochia, cartea ”Fir de nisip”

Zabolotnic Marina, BP Hăsnășenii Mari, Drochia, cartea ”Linii în cuvinte comunicante”

Russu Dorina, BP Hăsnășenii Mari, Drochia, cartea ”Fir de nisip”

Vița Iurie, BPR ”Iulian Filip” Drochia, cartea ”Urmele frumoase. Puținul meu”

2.În cadrul Concursului ”Cel mai bun povestaș/declamator”, au fost desemnați următorii câștigători (pentru 6 categorii de vârstă):

Cel mai bun povestaș/Categoria 4-7 ani

Locul I:

Bărbuță Oliviu-Vicențiu(6 ani), s.Sofia, r-nul Drochia, poezia ”Au vrut melcii să se bată”;

Motoc Fabiana (6 ani), s.Sofia,r-nul Drochia, poezia ”Acasă”

Locul II:

Luncaru Iuliana (6 ani), s.Dominteni, r-nul Drochia, poezia ”Elevul”;

Grosu Xenia(6 ani), s.Sofia, r-nul Drochia, poezia ”Plăcințele cu mărar”

âejenaru Maria-Simona (7 ani), LT ”M.Eminescu”, or.Drochia, poezia ”Geamuri cu ramuri”

Locul III:

Tîrnovschi Evelina (5 ani), s.Nicoreni, r. Drochia, poezia ”Plăcințele cu mărar”;

Cibotari Miroslav (6 ani), s.Sofia,r. Drochia, poezia ”Dina-gospodina”Mențiuni:

Grigoraș Artiom (s.Mîndîc);

Roponică Artiom (s.Ciuciueni, Sîngerei);

Bîrlădeanu Mihai (s.Șuri, Drochia);

Melnic Andreea (s.Mîndîc,Drochia);

Șchiopu Ilinca (s.Ochiul Alb,Drochia).

Cel mai bun povestaș/declamator, categoria 8-10 ani

Locul I:

Arina Jurjiu (10 ani), or.Sîngerei, poezia ”Din neamul lui Păcală”;

Chiorescu Cristina (8 ani), or.Sîngerei, poezia ”Dina gospodina”

Locul II:

Mereacre Bogdan (8 ani),s. Mîmdreștii Noi, Sîngerei), poezia ”Elevul”;

Rotaru Diana (10 ani), s.Țarigrad, Drochia, poezia ”Ce visează Dumitraș”;

Staver Dan (8 ani), filiala copii Drochia, poezia ”Spicul și prietenii lui”;

Țurcan Roxana (10 ani), gimnaziul s.Țarigrad, Drochia, poezia ”Dina gospodina”

Locul III:

Rădiță Iuliana (9 ani), s.Mîndîc, Drochia, poezia ”Lumea-i una”;

Roponică Roman (10 ani), s.Ciuciueni, Sîngerei, poezia ”Doina”;

Zaharii Damian (10 ani), s.Mîndîc, Drochia, poezia ”Cartea bună lume-adună”;

Chiorescu Olivia (8 ani), or. Sîngerei, poezia ”Geamuri cu ramuri ”

Mențiuni:

Diaconu Andreea (LT ”Ștefan cel Mare”, or.Drochia);

Gabriela Roman (s.Fîntînița, Drochia);

Guzun Daniel (s.Ciuciueni, Sîngerei);

Marcu Valeria (s.Drochia,r-nul Drochia);

Marcu Vladislav (s.Drochia, r-nul Drochia);

Munteanu Milena (s.Zgurița,r.Drochia);

Roponică Laura (s.Ciuciueni, Sîngerei);

Rotaru Victoria (s.Țarigrad, Drochia);

Șchiopu Lorena (s.Ochiul Alb, Drochia);

Vlas Ana-Maria (s.Hăsnășenii Mari, Drochia);

Ceban Anastasia (s.Fîntînița, Drochia).

Cel mai bun povestaș/declamator, categoria 11-13 ani

Locul I:

Țurcanu Mădălina (12 ani), LT ”M.Eminescu”,or. Drochia, poezia Ultima lună de toamnă”

Ghebea Mădălina ( 11 ani), LT ”Ștefan cel Mare”, or. Drochia – poezia ”Doina noastră”

Locul II:

Gîscă Laura (11 ani), s.Sofia, Drochia, poezia ”Zestrea”; ”Plăcințele cu mărar”;

Mafteuță Mădălina (14 ani), s.Fîntînița, Drochia, poezia ”Vatra”;

David Prodan ( 12 ani), liceul rus or. Drochia, poezia ”Acasă”;

Furtună Laurențiu ( 12 ani), LT ”Ștefan cel Mare”, poezia ”Plăcințele cu mărar”

Raileanu Mădălina (11 ani), s.Coșcodeni, Sîngerei, poezia

Locul III:

Cașu Andreea (13 ani), s.Drochia,▒r-nul. Drochia, poezia ”Cărțile se duc la școală”;

Chiprisean Felicia, Centrul de creație pentru copii, or. Drochia, poezia ” Geamuri cu ramuri”;

Dragomirețchi Andriana (11 ani), or. Sîngerei, poezia ”

Mîrza Dina (11 ani0, s.Coșcodeni, Sîngerei, poezia ” Geamuri cu ramuri”;

Daniel Damașcan (11 ani), s. Șuri, Drochia, poezia ”Ce-i cu nasul lui Dănuț”

Mențiuni:

Ceban Ilona (s.Drochia);

Dumanschi Victoria (s. Zgurița, Drochia);

Zubrii Valeria ( s.Moara de Piatră, Drochia);

Poștaru Maria- Magdalena (s. Dominteni, Drochia);

Romanovici Evelina (s.Mîndîc, Drochia);

Cel mai bun povestaș/declamator, categoria 14-18 ani

Locul I:

Gușanu Victoria (18 ani), LT ”B.P.Hașdeu”, or. Drochia, poezia ”Ei”

Tăureanu Ilinca (18 ani), LT ”B.P.Hașdeu”, or. Drochia, poezia ”O să mai vin, o să vă vin”;

Bunescu Daniela (18 ani), LT ”B.P.Hașdeu”, or. Drochia, poezia ”Viața și genunchiul stâng”

Locul II:

Turcu Anastasia (15 ani|), s. Pepeni, Sîngerei, poezia ” Zestrea”;

Andrieș Cătălina, LT ”B.P.Hașdeu” Drochia, poezia ”Bună ziua întro zi”;

Bejan Camelia LT ”B.P.Hașdeu”, poezia ”Sonetul frontierelor”;

Berezovschi Amaria (15 ani), LT ”Ștefan cel Mare”, or. Drochia, poezia ”Profectul trist”

Locul III:

Anastasia Gheorghelaș (s.Șuri,r.Drochia), poezia ”Partea mai miezoasă a cărții”;

Bărbuță Victor (14 ani(, s. Sofia, Drochia, poezia ”Suntem o limbă”;

Văluță Ilinca (15 ani), LT ”B.P.Hașdeu, poezia ”Sonetul eternelor înnoiri”;

Zaporojan Anastasia, LT ”B.P.Hașdeu”, or. Drochia, poezia ” Zestrea”

Mențiuni:

Donici Cristina,

Eșanu Mădălina,

Nelipovschi Mădălina,

Ninescu Evelina,

Postovan Alexandru,

Rabei Mihaela,

Savciuc Elena,

Zastavnețchi Ionela – LT ”B.P.Hașdeu”;

Palanciuc Anastasia, s. Cosăuți, Soroca;

Marcu Loredana, Ciornîi Ionela – BP s. Drochia

Cojocaru-Țurcan Andreea, LT „Ștefan cel Mare” Drochia.

Cel mai bun povestaș/declamator, categoria 20-35 ani

Locul I: Prodan Cristina (23 ani), studentă ASEM, mun Chișinău, poezia Pârg”

Locul II:Manea Natalia (34 ani), s. Drochia, r-nul Drochia, poezia ”Venirea la școala de întrebări”

Cel mai bun povestaș/declamator, categoria 36-80 ani

Locul I:Marina Lefter, profesor LT ”B.P.Hașdeu”, poezia ”Sonetul măștilor plătite”;

Locul II:Guțu Iulia (63 ani), s. Drochia, r-nul Drochia, poezia ”Romanța drumețului întristat”

Mențiuni:

Sofia Vieru și Grițco Vasile, beneficiari ai BPR ”Iulian Filip”, or. Drochia3.

Concursul ”Cel mai original desen, după operele iuliene”

Cel mai original desen, după operele iuliene , categoria de vârstă 5 – 8 ani

Locul I:

Cojocaru Alexandrina, 8 ani, Centru de Creație pentru Copii Drochia – „Pitpalacul”

Locul II:

Buțcu Victoria, cl.II-a, utilizatoarea BP Pepeni, r-nul Sîngerei – „Spicul și prietenii lui”

Zabolotnic Robert, 6 ani, IET „Îngerașul”, grupa Romanița – Cotova- „Geamuri cu ramuri”

Bărbuță Oliviu- Vicențiu, 7 ani, BP Sofia „Un cocoș hărnicuț și un băiețel lenuț”

Locul III:

Grosu Xenia, 7 ani, cl. I-a, gimnaziul „Viorel Cantemir”, Sofia – BP Sofia – „Plăcințele cu mărar”

Grădinari Ion, cl. III-a, BP Șuri – „ Acasă”

Oleinic Vlad, cl. III-a, utilizatorul BPT Biruința, r-nul Sângerei – „Să trăiți, să-nfloriți”

Neghina Magdalena, 9 ani, cl. III-a, BP Nicoreni –„Acasă”

Mențiuni:

Lungu Bogdan, cl.II-a, beneficiarul BP Șuri – „Portretul scriitorului Iulian Filip”

Bulgari Gabriela, 5 ani, utilizatoarea BP Cosăuți, r-nul Soroca „Gospodina Dina”

Pascari – Banari Stanislava, 6 ani, grupa ”Romanița” IET „Ingerașul”, Cotova, desenul ”Drumul la biblioteca”

Nichitovici Cătălin, cl a III-a, utilizator ai BP Cosăuți r. Soroca – ,,Prima zi de școală”

Bejenari Maria-Simona, 7 ani, cl. I-a, IPLT „Mihai Eminescu”, or. Drochia – „Ce visează Dumitraș?”

Petrov Lilia, cl.II, LT ,,Ion Creangă’, s. Rădoaia, raionul Sîngerei – „Floare pentru mama”

Bulai Evelia, 9 ani, cl.III-a, utilizatoarea BP Căplani, r-nul Ștefan Vodă – „Gospodina Dina”

Culin Emilia,9 ani, cl. III-a, LT „Alecu Russo”, satul Cojușna, raionul Strășeni – „Chiriasii ”

Cel mai original desen, după operele iuliene , categoria de vârstă 9 – 13 ani

Locul I:

Donici Andra, cl. VI-a, IP LT „Ștefan cel Mare”, or. Drochia „Un cucoș hărnicuț și un băiețel lenuț”

Furtună Laurențiu, cl. VI-a, LT „Ștefan cel Mare” or. Drochia – „La Sofia”

Locul II:

Vilant Dragoș, 13 ani, cl.VII-a, LT „Olimp”, or. Sângerei – „ Păcală în sat”

Cerneaeva Daria, cl. V-a, Biblioteca publică Mîndîc, „Au vrut melcii să se bată”

Cincilei Nionela, cl.V-a, LT „Ștefan cel Mare”, or. Drochia – „Cerbul”

Locul III:

Posțanu Ionela, cl.VII-a, BP Ochiul Alb – „Au vrut melcii să se bată”

Pripa Loredana, cl. V-a, Filiala copii Pelinia – „Au vrut melcii să se bată”

Cojocaru Paula, 13 ani, BP s. Drochia -„ Cenușar Voinicul și Cenușăreasa – mireasa”

Mențiuni:Bîtcă Dumitru, cl.IV-a, BPT Rădoaia, r-nul Sîngerei

Șoldan Maxim, cl.V-a, Cotiujenii Mici, r-nul Sîngerei – „Din neamul lui Păcală”

Chiperco Eliza, 11 ani, cl.VI-a, BP Ciuciueni, r-nul Sîngerei – „Cântecul lui Făt Frumos”

Sefirica Birliba, 11 ani, cl.V-a, or. Fălești – „Plăcințele cu mărar”

Cel mai original desen, după operele iuliene , categoria de vârstă 14-18 ani

Locul I:

Cebotari Victoria, cl.IX-a, BP Fîntînița – „Mama”

Locul II:

Bărbuță Victor, cl.VIII-a, gimnaziul „ Viorel Cantemir”, reprezintă BP Sofia – „Din neamul lui Păcală”

Palanciuc Anastasia, cl.IX-a, utilizatoarea BP Cosăuți, r-nul Soroca – „Casa greerașului”

Balan Ala, 14 ani, Baxani, r-nul Soroca – „La Sofia”, „ Declarație poetului”( Portret)

Locul III:

Zaim Mădălina, 14 ani, Baxani, raionul Soroca, -„Desen pe baza amintirilor din copilărie a poetului”

Elena Ursu, cl.VIII-a, utilizatoarea BPT Mîndreștii Noi, raionul Sângerei – „Poetul cu frunza lui”

Mențiuni:

Samburschi Dumitrița, 15 ani, utilizatoarea BP Pepeni, r-nul Sîngerei – „Să trăiți, să-nfloriți!”

Petrov Evelina, cl.VIII-a, LT „Ion Creangă”, s. Rădoaia, r-nul Sîngerei – „Lumea-i una: ce culegi?”

Mutruc Nicoleta, cl VIII-a, gimnaziul „Viorel Cantemir”, Sofia – „Plăcințele cu mărar”

Fală Natalia, cl.IX-a, s. Coșcodeni r. Sîngerei, BPT Coșcodeni – Mama mea, sora florii

Școala de Arte Plastice or. Drochia – cu profil de arte plastice

Locul I:

Samsonov Andrea, 8 ani, „Copacul”

Locul II

Layie Olympia, 8 ani, „Au vrut melcii să se bată”

Cojoc Irina,12 ani, „Floarea soarelui cea dulce”

Bejenari Anastasia, 10 ani, „Geamuri cu ramuri”

Locul III

Schițco Mihaela, 13 ani, „Moara cu plăcinte” Manea Nichita, 11 ani, „Floare pentru mama mea”

Comarnițchi Ana, 10 ani, „Rochița și fetița”

Mențiuni:

Ghișușca Ana, 10 ani, „Nucul cu o singură nucă”

Lupașcu Cristina, 12 ani, „Moara cu plăcinte”

Pânzari Ilinca, 9 ani, „Doi melci”

Șindrinschi Nichita, 10 ani -,,Păcală”

Cel mai original desen, după operele iuliene, categoria de vârstă – adulți

Mențiuni:

Grumeza Daniela, 30 ani, Cotiujenii Mici, r-nul Sîngerei – „ Un desen după opera lui Iulian Filip”

Gheorghelaș Maria, 34 ani, cititoarea BP s. Drochia – „ Făt Frumos păștea o vacă”

Zagaievschi Vitalie, 85 ani, utilizatorul BPR „Iulian Filip” – Portretul lui Iulian Filip

4.Prezentarea unei scenete sau personaj din creația iuliană Secțiunea cea mai bună scenetă

Locul I:

BP Baxani, Soroca, sceneta ”Plăcințele cu mărar”;

Locul II:

LT „D. Cantemir”, or. Sîngerei – piesele „Cenușăreasa” și „ Comoara tâlharului”;

Casa de cultură Chișcăreni, Sîngerei – sceneta Dina GospodinaLocul

BP Cosăuți, Soroca – sceneta Dina Gospodina

BP Căplani, Ștefan Vodă – sceneta Dina Gospodina

BP Ciuciueni, Sîngerei – sceneta „Plăcințele cu mărar”

BP Mîndîc, Drochia – sceneta ”Dramă în două lecții”

BP Mîndîc, Drochia – sceneta „Mărul”

Locul III:

BP Palanca, Drochia – sceneta ”Moara cu plăcinte”

BP s. Drochia – sceneta ”Racul și broasca” și „Competiție de dragul casei mele”

BP Mîndîc, Drochia – ,,Copilul cu pâine şi moşul cu geamantan american”

Secțiunea cel mai reușit personaj

Locul I:

Motoc Fabiana (6 ani), s. Sofia, Drochia, personajul Dina gospodina

Bărbuță Oliviu-Vicențiu (7 ani), s. Sofia, Drochia, personajul Morarul

Locul II:

Rădiță Iuliana, BP Mîndîc, Drochia, pentru personajul Albina

Lisnic Maria,BP Mîndîc,Drochia, pentru personajul Moșul

Marcu Valeria, BP s. Drochia, r. Drochia, pentru personajul Broasca

Donici Vlada, BP Palanca, r-nul Drochia pentru personajul Baba Cloanța

Locul III:

Recean Daniel, BP Mîndîc, Drochia, pentru personajul Martinică

Moraru Cristina,BP s. Drochia- pentru personajul Greerul

Pînzescu Valeria, BP Mîndăc, Drochia, pentru personajul Copilul

5.Concurs muzical ”Poezia iuliană, în a muzicii năframă”.

În cadrul concursului musical au participat 2 grupuri vocale și 12 interpreți individuali. Câștigătorii au fost nominalizați conform următoarelor categorii:

Concurs musical, categoria grupuri vocale:

Locul I:

Ansamblul vocal ”Altița”, Centrul de Creație al Copiilor, Drochia, piesa ”Doina noastră”

Locul II:

Grupul vocal din s.Hăsnășenii Mari (beneficiari BP Hăsnășenii Mari), piesa ”Doina noastră”

Concurs musical ,categoria 7-11 ani

Locul I:

Cebotari Albina (9 ani), Centrul de Creație al Copiilor, Drochia, piesa ”Cad flori de tei”

Locul II:

Cerneaeva Daria (11 ani), gimnaziul Mîndîc, piesa ”La Sofia”

Pirogan Nicoleta (8 ani), BP Rădoaia, Sîngerei, piesa ”La Sofia”

Locul III: Samuil Goncear (7 ani), Centrul de Creație al Copiilor, Drochia, piesa ”Mărțișor”

Concurs musical ,categoria 12-16 ani

Locul I:

Răileanu Valeria, Centrul de Creație al Copiilor, Drochia, piesa ”La Sofia”

Locul II: Maistru Xenia (16 ani), s.Baxani, Soroca, piesa ”Lăcrimioara”

Concurs musical ,categoria maturi (18-50 ani)

Locul I:

Burlacu Cristina, or. Biruința, Sîngerei, piesa ”Cad flori de tei”

Alexandru Frasin, or. Biruința, Sîngerei, piesa ”O melodie de noroc”

Locul II:

Lazariuc Crina (18 ani), s.Drochia, r.Drochia, piesa ”Cad flori de tei”

Comisia de jurizare aduce sincere mulțumiri invitaților speciali, în cadrul concursului muzical interpreților drochieni Cristina Pînzaru-Bațura, Victor Cemortan, Alina Aramă și Laura Grozav, pentru interpretarea irevocabilă a pieselor ”Ascultă cum cântă cucul”, ”Cad flori de tei” și ”La Sofia”, care au participat în afara concursului (fiind interpreți profesioniști)

6.Concursul de creație proprie.

În cadrul acestui concurs au fost înregistrați 34 participanți, fiind desemnați următorii câștigători

Concurs de creație proprie, categoria 7-12 ani:

Locul I:

Babălău Vlada (12 ani), s.Ciuciueni, Sîngerei, poezia ”Poet al copilăriei mele”;

Necoară Adelina (11 ani), LT ”Ștefan cel Mare”, or. Drochia, poezia ”Al nostru drochian”

Locul II:

Ghebea Mădălina (11 ani), LT ”Ștefan cel Mare”, or. Drochia, poezia ”Poet al sufletului”;

Scorodinschi Rebeca (12 ani), LT ”Ștefan cel Mare”, or. Drochia, poezia ”Poetul drag al neamului”

Locul III:

Mitrean Dumitrița (9 ani), s.Baxani, Soroca, poezia ”Om vestit cu nume mare”;

Ruxanda Gheorghiță (7 ani), s.Pelinia, Drochia

Concursul de creație proprie, categoria 13-17 ani:

Locul I:

Ariana Beșliu, (14 ani), s.Pelinia, Drochia, poezia ”Poet al copilăriei mele”;

Petrov Evelina (14 ani), s.Rădoaia, Sîngerei, poezia ”Recunoștință”

Locul II:

Vlada Donici (15 ani), s.Zgurița, Drochia, poezia ” Dedicație lui Vitalie Zagaevschi”;

Manoilă Elena (17 ani), s.Pepeni, Sîngerei, poezie dedicată lui Iulian Filip;

Stegaru Valeria (13 ani), LT ”Ștefan cel Mare”, or. Drochia, poezia ”Reîntoarcere”;

Locul III:

Cereteu Maxim (14 ani), BP s.Drochia, poezia ”Lume pentru tine”;

Ghimpu Iulian (14 ani), s.Pepeni,Sîngerei, poezia ”Lui Iulian Filip”

Mențiuni:

Ganziuc Valeria, s.Pepeni, Sîngerei, poezia ”În numnele creației”;

Pădureț Cornelia, s.Tîrnova, Edineț, poezia ”Zîna poeziilor”;

Șindilă Ionela, s.Baxani, Soroca, poezia ” Iulian Filip”;

Donici Vlădălina, Centrul de creație al copiilor Drochia, poezia ”Bunicul Filip”

Concursul de creație proprie, categoria 18-24 ani:

Locul I:

Trofimov Ionela (20 ani), s.Drăgănești, Sîngerei, poezia ”Poet de revelație măreață”

Locul II:

Turcu Ana-Maria (18 ani), s.Pepeni, Sîngerei, poezia ”Aripă vie- Ion Hadîrcă”

Locul III:

Diana Gabor (19 ani), s.Iezărenii Vechi, Sîngerei, poezia ”Iulian Filip – artistul națiunii”

Concursul de creație proprie, categoria 25-34 ani:

Locul I:

Lungu Ana (25 ani), s.Chișcăreni, Sîngerei, poezia ”Pentru Raisa Pupăză”

Anasatasia Munteanu, s.Poepeștii de Sus, Drochia, poezia ”În memori a lui Ioan Mînăscurtă”

Locul II:

Ilichiu Irina (27 ani), BP s.Drochia,r.Drochia, poezia dedicată lui Iulian Filip

Concursul de creație proprie, categoria 35-60 ani:

Locul I:

Alina Spataru, s.Viișoara, Glodeni, poezia ”Poetul copilăriei”

Locul II:

Lucia Beltei, s.Bleșteni, Edineț, poezia ”Lui Moș Trifan Baltă”

Valentina Gîscă, s.Chișcăreni, Sîngerei, poezia ”Pentru Iulian Filip”

Locul III:

Barbacari Ludmila, s.Iezărenii Vechi, Sîngerei, Aforisme pe baza cărților iuliene

Ana Panico (42 ani), s.Sofia,Drochia, poezia Domnul Iulian Filip-vestitul nostru sofian”

Concursul de creație proprie, categoria după 60 ani:

Locul I:

Gorea Ștefan, s.Iezărenii Vechi, Sîngerei – ”Spicuiri hazlii din cărți și poezii”;

Mîțu Galina, BPR ”Iulian Filip” Drochia, poezia ”Moștenire”

Locul II:

Liubovi Pampărău, BP Filiala copii Pelinia, r.Drochia, poezia ”Vorbitorului de bine”;

Vasile Grițco, beneficiar BPR ”Iulian Filip”, poeziile ”Reclamă” și ”Prolog”

Concursul de creație proprie, categoria poeți autohtoni:

Locul I: Pupăză Raisa, s.Chișcăreni, Sîngerei, poezia ”Lui Iulian Filip”Locul II: Sava Răileanu, s.Ochiul Alb, Drochia, poezia ”Iulian Filip”7.Concursul pentru cel mai original eseu ”Scriitorul din satul meu”. În cadrul acestui concurs au fost desemnați următorii câștigători:Concursul pentru cel mai original eseu, categoria 10-13 aniLocul I: Bunăcalea Paola (13 ani), s.Pelinia, Drochia, eseu ”Aici pe pământ memoria ta e vie”(dedicate scriitorului Ion Vieru);Ignat Mihaela (13 ani), gimnaziul A.Păunescu, s.Copăceni, Sîngerei, eseu despre Adrian PăunescuLocul II: Hlopețchi Anastasia (13 ani), s. Trinca, Edineț, eseu ”Iulian Filip, poetul nostru drag”Locul III: Moidinova Mirela (11 ani), s.Hăsnășenii Mari, Drochia, eseu ”Eugen Lungu- Omul cărții”Concursul pentru cel mai original eseu, categoria 14-16 aniLocul I: Morcov Elena (16 ani), BP Cotova, Drochia, eseu ”Claudia Partole –vestitoarea luminii”;Vasilos Sorina (14 ani),or. Glodeni, eseu ”Vasile Coroban – critic literar al tuturor vremurilor”Locul II:Donici Vlădălina, s.Zgurița, Drochia, beneficiar BP Palanca, eseu despre Vitalie Zagaevschi;Rusu Andreea, sChetroșica Nouă, Edineț, eseu despre Veronica Rusu-Bucico Marcoci Elena, s. Iezărenii Vechi, Sîngerei, eseu ”Vrăjită de versul ei”(despreLudmila Rain);Locul III:Petrov Evelina, s.Rădoia, Sîngerei, eseu despre Vadim Porogan;Bărbuță Victor, s.Sofia, Drochia, eseu ”Iulian Filip- poet al plaiului sofian”Concursul pentru cel mai original eseu, categoria 17-24 aniLocul I: Vicol Mădălina, LT ”B.P.Hașdeu” Drochia, eseu ”Ioan Mînăscurtă, logodit cu Logosul”;Cantemir Lorina, LT ”B.P.Hașdeu” Drochia, eseu ”Mircea Ciobanu, personalitate notorie din satul Petreni”locul II:Cigan Doina, LT ”Ștefan cel Mare” Drochia, BP Palanca, eseu ”Vitalie Zagaevschi-scriitorul din satul meu”;Buțcu Angela, s.Pepeni, Sîngerei, eseu ”O lume aparte a Elenei Manoilă”locul III:Marcu Loredana, BP s.Drochia, eseu ”Scriitorul din satul meu, Igor Cereteu”;Buruiană Dorin, s.Rădoaia, Sîngerei, eseu ”Un licăr de lumină în ochii lui Vadim Pirogan”Concursul pentru cel mai original eseu, categoria 25-35 aniLocul I: Tatiana Scutaru (29 ani), s. Copăceni, Sîngerei, eseu despre Adrian PăunescuLocul II: Albu-Nicuța Mariana (29 ani),s. Zăbriceni, Edineț, eseu despre Nicolae Fuior, scriitor băștinaș Concursul pentru cel mai original eseu, categoria 36-60 aniLocul I: Cazacu Eugenia, s.Valea Rusului, Fălești, eseu despre Maria Negoiță-Popa ”preamărite poet, de lumini dătător”Locul II: Larisa Ghileș, s.Onești, Edineț, eseu ”O stea printre stele”Concursul pentru cel mai original eseu, categoria peste 60 aniLocul I: Liubovi Pampărău, filial copii Pelinia, Drochia, eseu ” Poetul satului meu – Ion Vieru” și eseul ”Scriitorul satului meu- Ianoș Țurcanu”Galina Prodan, BPR ”Iulian Filip” Drochia, eseu ”Sava Răileanu și cărțile sale”Locul II: Larisa Ababii, BP Ochiul Alb, eseu ”Scriitorul din satul natal-Sava Răileanu”Locul III:Zinaida Darie,s. Chișcăreni, Sîngerei, eseu ”Scriitoarea din satul meu de baștină Raisa Pupăză”Categoria oameni literați (care nu pot concura cu alți participanți)Vitalie Zagaevschi, beneficiar BPR ”Iulian Filip”, jurnalist, scriitor, publicist, eseul ”Anatol Rusnac – un poet înzestrat de divinitate”Marina Lefter, beneficiar BPR Iulian Filip”, profesoară de limba și literatura română LT ”B.P.Hașdeu” Drochia, eseul ”Vitalie Zagaevschi – omul literat”8. Concursul etno-folcloric ”De la Filip adunate….” În cadrul acestui concurs au fost nominalizate două colective (24 persoane):Locul I: ansamblul folcloric ”Opincuța” Baxani, Soroca, cu piesa ”Pe un deal, pe-un delușor”Locul II: ansamblul folcloric ”Țărăncuțele”, s.Sofia, Drochia, cu piesa ”O melodie de noroc”9. Galeria cu Minuni (expoziție online a lucrărilor hand made, pe motive iuliene – portrete, aplicații, broderii, lucrări cusute în biser, gravate în lemn, lucrări din lozie, lut, etc, inspirate din creația scriitorului Iulian Filip, sau/și din creația scriitorului de la locul de baștină al participantului).Galeria cu Minuni, categoria de vârstă 7-13 aniLocul I:Goncear Samuel (7 ani), Centrul de Creație al Copiilor, Drochia, lucrările ”Urătorii” și ”Rochița leneșă”;Belinschi Mădălina (12 ani), s. Baxani, Soroca, lucrarea ”Bună dimineața”Locul II:Parșin Andreea (11 ani), s.Baxani, Soroca, lucrarea ”La Sofia”;Maramura Ana (12 ani), s.Baxani, Soroca, lucrarea ”Sare cloșca de pe ouă”Pasat Alexandra, beneficiar BP Șuri, lucrarea ”Moara cu plăcinte”Locul III:Nani Ioana (11 ani), Centrul de Creație al Copiilor, Drochia, lucrarea ”Urătorii”; Cojocaru Ana (10 ani), Centrul de Creație al Copiilor, Drochia, lucrarea ”Urătorii”Galeria cu Minuni, categoria de vârstă 14-18 aniLocul I:Pereteatcu Varvara (18 ani), BP Baxani, Soroca, lucrarea ”Acasă”Locul II:Pereteatcu Alexandra (14 ani), BP Baxani, Soroca, lucrarea ”Din neamul lui Păcală”;Donici Vlădălina (15 ani), Centrul de Creație al Copiilor, Drochia, lucrarea ”Urătorii”;Staver Uliana (15 ani), BP Baxani, Soroca, lucrarea ”Moara cu plăcinte”Galeria cu Minuni, categoria de vârstă 20-35 aniLocul I: Rusu Veronica, BP Pelinia, Drochia, lucrările ”Chiriașii” și ”Mărțișor”Locul II: Pîntea Valeria, BP Pelinia, Drochia, lucrarea ”Casa iepurașilor plină de nerăbdare”Galeria cu Minuni, categoria de vârstă 36-60 aniLocul I:Ștefan Gorea, BP Iezărenii Vechi, Sîngerei, lucrarea în lemn Portretul lui Iulian Filip;Schițco Nina, beneficiar BP Sofia, Drochia, lucrările ”Fântâna cu cumpănă”, ”Moara cu plăcinte” și ”Casa părintească a lui Iulian Filip”Locul II: BP Ochiul Alb, Drochia, lucrarea ”Cuptorul” din poezia ”Dina gospodina”;Dragi prieteni! Direcția Cultură, Turism, Tineret și Sport, șef Cristina Țurcanu și Biblioteca Publică raională ”Iulian Filip”, director Maria Cojocaru, aduc sincere mulțumiri tuturor participanților în cadrul Festivalului creației iuliene ”FILIPIADA” ediția a II-a zonală, 2022!Cu profundă recunoștință, aducem sincere mulțumiri maestrului Iulian Filip – protagonistul Festivalului ”Filipiada”, pentru sfaturile utile și susținere, pentru realizarea cu succes a unei colaborări frumoase cu personalități notorii ale culturii naționale, cu oameni iluștri din domeniul artei, literaturii, muzicii, care ne-au deschis noi orizonturi spre perfecțiune. Mulțumim Bibliotecii Naționale a R.Moldova, director Elena Pintilei, Bibliotecii Naționale pentru Copii ”Ion Creangă”, director Eugenia Bejan, pentru colaborarea frumoasă, suport metodologic și susținere în realizarea cu succes a acestui proiect în cadrul Programului LecturaCentral, fiind un catalizator benefic în promovarea și valorificarea tezaurului literar autohton într-un nou format. Această ediție, deși, în versiune online din cauza restricțiilor, s-a desfășurat cu succes, cuprinzând zona de nord a republicii: raioanele Drochia, Edineț, Sîngerei, Fălești, Soroca, Glodeni, dar și raionul Ștefan Vodă. Ne bucură nespus de mult faptul, că raioanele vecine au acceptat provocarea și au participat activ la toate concursurile, lansate în cadrul festivalului, având drept scop promovarea și valorificarea operei iuliene pe întreg spectrul, dar și promovarea creației literare a scriitorilor de baștină a participanților.Mulțumim pentru colaborarea fructuoasă între bibliotecile publice și instituțiile de învățământ, case de cultură, organizații obștești, dar și membrii comunității de diverse etnii, vârste și profesii, care conferă evenimentului organizat o durabilitate și un bun prilej de a continua următoarele ediții în același format, axat pe extinderea ariei de desfășurare a festivalului.Baftă și noi realizări, dragi prieteni! Vă aducem la cunoștință, că festivitatea de premiere se va desfășura cu prezența fizică și invitați speciali de sărbătoarea profesională – Ziua Bibliotecarului – eveniment organizat anul acesta la 28 aprilie. Despre locul și ora festivității, veți fi informați ulterior. O săptămână frumoasă vă dorim, pace și liniște în casele voastre și sărbători binecuvântate de Sfintele Paște!

Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.